Magyarországon sajnos továbbra is nehéz megérteni, de léteznek helyek, ahol a tanárok nemcsak általános megbecsülésnek örvendenek, de még a diákjaik is jó emlékeket őriznek róluk, netán tartják velük a kapcsolatot is. A mentorként működő tanárok annyira erős szimbólum, hogy akár karácsonyi filmet is lehet belőle forgatni: ennek a végeredménye a FILM4-en látható Tanári karácsony. A filmben ugyanis karácsonykor gyermekkori barátok szűk köre tér haza 10 év után, hogy szeretett középiskolai tanáruk életét ünnepeljék.
A film igazán szépen mutatja be, milyen sokat is adhat egy közösségnek egy elhivatott tanár, de persze nem ez az első, ami hasonlót próbál elérni: a filmezés elmúlt évtizedeiben több klasszikus darab is született már ebben a témában. Kezdésként ott van a Holt költők társasága természetesen, ami Robin Williams színészi pályájának egyik csúcsa, ráadásul a legtökéletesebb bizonyíték arra, hogy a kedves vígjátékokon messze túlmutatva is zseniális volt. Ha valaki nem látta volna, annak eláruljuk, hogy egy különösen konzervatív iskola hétköznapjait felforgató, szabad szellemű tanárról és diákjairól szól a film, akik a maguk módján újra felfedezik a költészetet, a spontaneitást, miközben küzdenek a gazdag szüleik által nekik kijelölt úttal, szerelemmel és hasonlókkal.
Az inspiratív tanárok másik klasszikusa a magyarul valami egészen elképesztő ízléssel Kőkemény dirinek elnevezett film. Az 1989-es darab főszereplője a fiatal Morgan Freeman, aki egy nagyon rossz hírű és nagyon nehéz sorsú és jellemű gyerekekkel teli iskolába megy, hogy a maga erőteljes módszereivel javítani próbáljon az életükön.
Nem érdemes kihagyni a Csendszimfóniát sem! A minden nehezítő körülmény ellenére is zenetanári hivatásának élő férfi története tulajdonképpen kibírhatatlan némi meghatódás, durvább esetben bőgés nélkül, miközben a Cápából ismert Richard Dreyfuss pedig igazán parádésat alakít.
Egyébként korábban is írtunk már emberi életeket megérintő tanárokról, azt a cikkünket itt olvashatja el.